DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma basit bir işlemdir. Beyazlatma ürünleri iki diş beyazlatıcıdan birini (hidrojen peroksit veya karbamid peroksit) içerir. Bu ağartıcılar lekeleri daha küçük parçalara bölerek rengin daha az konsantre olmasını ve dişlerinizin daha parlak olmasını sağlar. Dişlerinizi parlak beyaz yapamaz, ancak mevcut rengi birkaç ton açabilir.

Giderek daha fazla insan daha parlak, daha beyaz dişler için para ödüyor. Fakat diş beyazlatma işe yarıyor mu ve güvenli mi? Tedaviyle ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Diş rengi kişiden kişiye değişir. Sigara içmek, aşırı çay, kahve ve asitli içecek tüketimi, diş hijyenine ve bakımına yeterince dikkat edilmemesi dişlerin sararmasına veya lekelenmesine neden olabilir. Bazı durumlarda anne karnındaki ya da çocukluktaki yapısal bozukluklar ya da sürekli ilaç kullanımı da diş renginde farklılıklara neden olabilir. Diş beyazlatma işlemi tüm bu durumlar için en hızlı ve en ekonomik işlemdir.

Akdeniz İnci Diş Kliniği'nde diş beyazlatma için iki tedavi yöntemi kullanıyoruz;

 

  • Lazerle Diş Beyazlatma (Ofis Tipi Beyazlatma)
  • Evde Diş Beyazlatma (Ev Kiti)
Diş beyazlatma bir diş hekimliği şeklidir ve yalnızca bir diş hekimi, diş hijyenisti veya diş terapisti gibi yasal düzenlemeye tabi başka bir diş hekimi tarafından, bir diş hekiminin reçetesi üzerine yapılmalıdır. Bazı güzellik salonları diş beyazlatma hizmeti sunar, ancak diş hekimi yoksa bu yasa dışıdır ve ağız sağlığınızı riske atabilir.
Hasta başı beyazlatma olarak da bilinen lazer beyazlatma, diş hekiminin sağlayabileceği bir tür diş beyazlatma sistemidir. Dişleriniz beyazlatıcı bir ürünle boyanır, diş etlerinizi korumak için koruyucu bir jel veya kauçuk siper uygulanır ve daha sonra beyazlatmayı etkinleştirmek için üzerlerine lazer uygulanır. Lazer beyazlatma yaklaşık bir saat sürer.
Diş hekimi hastanın dişlerinin ölçüsünü alır ve özel plaklar hazırlar, daha sonra kullanılmak üzere beyazlatma jeli eklenir. Bu durumda diş hekiminiz size beyazlatma solüsyonunu plağa nasıl ve ne kadar süreyle yerleştireceğiniz konusunda talimat verecektir. Kendi evinizde daha yavaş bir hızda, ancak yine de bir diş hekiminin rehberliğinde daha rahat beyazlatma hissediyorsanız, bu tercih edilen bir seçenek olabilir. Ofis dışında beyazlatma birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Genellikle hasta, iki ila üç hafta süren tedavi ile günde dört ila on saat boyunca ağızda hazırlanmış bir plak tutacaktır.
Diş beyazlatma kalıcı değildir. Birkaç aydan 3 yıla kadar sürebilir ve kişiden kişiye değişir. Dişlerinizi lekeleyebilecek kırmızı şarap, çay veya kahve içerseniz veya içerseniz beyazlatma etkisi uzun sürmez.

Diş beyazlatma, takma dişler, kuronlar, dolgular veya kaplamalar üzerinde çalışmaz.

Hangi tedaviyi kullanırsanız kullanın, özellikle zaten hassas dişleriniz varsa, diş etlerinizin diş beyazlatmada kullanılan kimyasallara karşı hassas olma ihtimali vardır. Çoğu durumda hassasiyet geçicidir. Ayrıca diş etlerinde yanma olasılığı vardır ve evde kullanılan bazı beyazlatma kitleri diş minesine zarar verebilir. Beyazlatıcıların aşırı kullanımı diş minesine veya diş etlerine de zarar verebilir, bu nedenle talimatları uyguladığınızdan ve diş hekiminizle konuştuğunuzdan emin olun.

TOP